Chryzantemy Chryzantema - modna dekoracja przydomowego ogrodu i wnętrz

Posted on 04/09/2020 7:45am

Chryzantemy to królowe nazywane są często królowymi jesieni. Te urocze kwiaty pechowo kojarzą się z tradycyjną dekoracją nagrobków . Między innymi z tej przyczyny chryzantemy rzadko kiedy wkomponowuje się do ozdabiania wnętrz, bukietów ślubnych czy wiązanek okazyjnych. We wschodniej kulturze natomiast jej znaczenie jest całkowicie inne.
chryzantemy
Source: chryzantemy
Symbol miłości, prawdy i zakochania...Historyczne wzmianki o chryzantemach (super ceny chryzantem) można znaleźć w zapiskach Konfucjusza powstałych ok. 500 lat p.n.e. Obecnie znamy ok. 50 gatunków tych kwiatów, a większość z nich rośnie dziko w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Chryzantema w kolorze złocistym jest herbem japońskich cesarzy. W Japonii obmywano się rosą zbieraną z płatków tych pięknych kwiatów wierząc, że zabieg ów przyczyni się do dobrego zdrowia jak również długowieczności. Chryzantemy w kolorze czerwonym, tak jak czerwone róże, symbolizują miłość, białe symbolizują prawdę, a te w kolorze żółtym zakochania.

Chryzantema – królowa jesieni w domowym ogrodzieZnając już inne znaczenie tych kwiatów, warto zaplanować dla nich perfekcyjne miejsce w przydomowym ogrodzie lub na działce. Gdy wszystko wokół wygląda coraz smutniej i przekwita, chryzantemy stają się królowymi schyłku roku. Czas kwitnienia określa się od drugiej części sierpnia do nadejścia zimowych przymrozków, w zależności od odmiany. Wśród tych najbardziej popularnych, wyjątkowa wydaje się być chryzantema wielokwiatowa.
chryzantemy cięte
Source: chryzantemy.pl
Jej kwiaty wspaniale znoszą przymrozki do -5 stopni C. Ma płytki system korzeniowy ale nie wymaga szczególnej ochrony i osłony przed zimowymi mrozami. Wysokość krzewu wielokwiatowego dochodzi od 50 do 150 cm. Lubi stanowiska półcieniste oraz glebę o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Krzew wygląda uroczo także w roli tła dla innych mniejszych roślin ozdobnych. Uwaga: Kompozycje zieleni atrakcyjne przez cały rok dobrze jest dobierać z roślin o rozmaitych pokrojach i okresach kwitnienia. Wówczas będzie ona zmieniała się o każdej porze roku.Chryzantemy, rosnące w Polsce nie są bardzo wymagające. Te byliny z rodziny złocieni można sadzić od wiosny do lata. Żeby rozkrzewić malutką roślinkę, trzeba kilkukrotnie uszczknąć jej niezdrewniałe wierzchołki pędów. Jednocześnie zabieg ów opóźnia zakwitanie. Aby roślina nie zdziczała, chryzantemy należy przesadzać co 3-4 lata na nowe stanowisko. Można to robić nawet kiedy roślina ma kwiaty. Suche pędy u odmian zimujących trzeba pozostawić na zimę, a usunąć dopiero gdy nadejdzie wiosna.

Tags: ogród, chryzantemy, pędy, płatki, zieleń, chryzantema wielokwiatowa, kwitnienie, rozkrzewianie