Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej urokliwych kwiatów kwitnących jesienią - co trzeba o nich wiedzieć?

Posted on 30/05/2022 3:50pm

Te rośliny ozdobne, charakteryzujące się pięknymi kwiatami można uprawiać w domu, na balkonie, tarasie oraz ogrodzie. Odmiany niskie doskonale nadają się na obwódki, natomiast wyższe na kwiaty do wazonu, w którym mogą stać nawet miesiąc. Niesłychaną popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią barwy akcent zewnętrznej przestrzeni relaksu. Szczególnie pięknie się prezentują, gdy zostaną pokryte poranną rosą.
malowidło - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
wizja - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy znane są już od dawna. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z około 500 lat przed naszą erą, ale w Europie pojawiły się mniej więcej 300 lat temu. Chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych a liczy aż około 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów oraz rozmiarów chryzantem - czytaj więcej o chryzantemach. Jeżeli chodzi o chryzantemy uprawa jest raczej prosta.

Jeśli żywo zajmuje Cię prezentowana w tym tekście kwestia, to dodatkowo zobacz ofertę na stronie (https://olejnik.pl/regaly-stacjonarne/). Niewątpliwie odnajdziesz tam coś ciekawego dla siebie.

Nie ma rygorystycznych wymagań co do warunków ziemnych. Zabiegi pielęgnacyjne też nie powinny stanowić problemu nawet dla początkujących ogrodników. Należy zwrócić uwagę, że chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Kiedy dni stają się coraz krótsze, wówczas chryzantemy zamiast rosnąć zaczynają kwitnąć, a to w rezultacie naturalnej zmiany warunków nasłonecznienia. Czas zawiązywania pąków kwiatów waha się od 7 do 12 tygodni, w zależności od odmiany.


Gdy chcemy, aby okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w taki sposób: szykujemy jasne miejsce do uprawy (najlepiej na zewnątrz, bo w mieszkaniu chryzantemy kwitną krócej oraz są bardzie narażone na suchość powierza), podłoże powinno być lekko wilgotne, a podlewanie musi być regularne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), należy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) - dowiedz się jak uprawiać chryzantemy.

Chcemy przekazać Ci kolejny tekst na podobny temat. Sądzimy, że Ci się spodoba. Wejdź w link - w nim oczekuje na Ciebie interesujące zagadnienie (http://www.artykulyreligijne.pl/ikony-matka-boska).

Warto wiedzieć, iż w polskim klimacie chryzantemy doniczkowe rzadko zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Copycat, Cameo, Izis, Primrose Button). Do uprawiania w ziemi nadają się wyłącznie odmiany o małych i średnich kwiatach. Poszczególne odmiany różnić mogą się nie tylko kolorem kwiatów, ale właśnie odpornością na przymrozki. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeśli zima jest łagodna to nawet do grudnia.

Tags: wygląd, podłoże, temat, charakter