Ciepło z gruntu, powietrza i wód - w jaki sposób je uzyskać

Posted on 05/11/2022 8:02am

Materiał ów ma za zadanie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pompa ciepła, których miejscach warto ją zastosować, i czy opłaca się jej montaż i używanie. Te aparaty grzewcze zyskują ostatnio na popularności przede wszystkim dzięki obniżce ich cen, ale też przez wzrost cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła
Author: Isle of Man Government
Source: http://www.flickr.com
Czym jest „pompa ciepła”? Pompa ciepła jest to narzędzie, jakie przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach (tzw. dolne źródło ) do domowej armatury grzewczej, w jakiej temperatura czynnika będzie wyższa. Określenie jest analogiczne do zwyczajnej pompy wodnej, która bierze wodę z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją dalej, bądź powiększa jej ciśnienie. Pompa ciepła w pewnej mierze podnosi temperaturę ciepła, udostępniając jego wykorzystanie do opalania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, atmosfery czy wody, natomiast w następnej kolejności wykorzystywać je do grzania naszego domu.To naturalnie duży skrót myślowy, jako że wszak nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Gorąco, to zwyczajnie forma przekazywania energii. Ale z punktu widzenia naszych wymagań (ogrzewania, chłodzenia, przygotowywania gorącej wody użytkowej), pragniemy dostarczać ciepło w taki sposób, żeby móc nagrzać wodę do temperatury przynajmniej 30°C (nagrzewanie) albo 45-55°C (ciepła woda do użytku domowego). Remko pompy ciepła to przyrządy działające na podobnej zasadzie, jak chłodziarka czy klimatyzator. Ich celem nie jest jednak odebranie ciepła od jogurtów schowanych w lodówce lecz dostarczanie ciepła, a więc to, co schładzarka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu .

Pompa ciepła zużywa mniej energii , niż zapewnia ciepła do budynku. W wielkim skrócie, pompa ciepła biorąc 1 kWh energii pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła i w następnej kolejności w całkowitej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do instalacji grzewczej. Pompa ciepła zapewnia więcej ciepła, niż eksploatuje prądu i w związku z tym jest tania w eksploatacji (powiadamy, że ma współczynnik wydajności rzędu 2-5).

Jeśli przedstawiany wątek niezwykle Ci odpowiada, to żeby zyskać dodatkowe informacje na prezentowane zagadnienie, pójdź do oferty (akm.net.pl/) i wejdź tu.

Stąd uważa się, iż taka pompa jest odnawialnym źródłem energii - znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na grzanie domu. Jest możliwa do użycia wszędzie tam, gdzie nie ma możności wykorzystania innych źródeł ciepła.

Tags: woda, montaż, ciepło