Co aktualnie powinno się wiedzieć o chryzantemach ogrodowych?

Posted on 17/11/2022 11:20am

Chryzantemy to kwiaty, których okres kwitnienia przypada na bardziej zimne dni. Stąd z pewnością będzie wynikał ich popularność w polskich ogrodach. Jesienią kwitnie coraz mniej kwiatów, z tego też powodu wielobarwną ozdobą ogrodów są właśnie te kwiaty. W zależności od warunków pogodowych ich okres pokrywania się kwiatami może być bardzo długi, swoją urodę gubią dopiero po pojawieniu się zimniejszych dni.
Od kiedy w XVIII wieku chryzantemy zjawiły się w Europie ogrodnicy wyhodowali ogromną ilość typów tych niezwykłych roślin. Są pośród nich tak odmiany które można mieć w donicach, jak też do wysadzenia w ogrodach. Wśród odmian doniczkowych występuje między innymi chryzantema wielkokwiatowa. Piękna chryzantema wielkokwiatowa wyróżnia się wyjątkowo wielkimi kwiatostanami - dowiedz się więcej o chryzantemach ogrodowych. Chryzantema ogrodowa to także wielki wybór różnych gatunków. Współczesna chryzantema ogrodowa to już nie tylko rośliny (tanie nasiona marihuany) na jeden rok, ale także byliny, które będą mogły zimować w ogródku. Chryzantemy jednoroczne zakwitają wcześniej od tych zimujących w gruncie, ale wcześniej też przekwitają. Jeżeli chcemy więc, aby zdobiły one nasz ogród jak najdłużej, warto sadzić rośliny należące do gatunków jednorocznych, jak też odmiany bylinowe.
kwiatek
Author: Lukas Martini
Source: http://www.flickr.com
Wybrane gatunki chryzantem bylinowych powinny być na zimę usuwane z ziemi oraz przechowywane przez zimowy czas w chłodnych i suchych miejscach. Te, które mogą zimować w gruncie można po pojawieniu się pierwszych przymrozków przykryć gałązkami roślin iglastych lub przeznaczoną na zimę włókniną. Okrycia należy zdjąć dopiero na samym początku kwietnia. W uprawie w gruncie nie sprawdzają się wielkokwiatowe typy chryzantem. Dlatego typy te są często traktowane jako rośliny jednoroczne.


Pośród odmian zimujących w gruncie sporą urodą charakteryzuje się typCameo o wielkich kwiatostanach w kolorze jasnoróżowym. Jeżeli zamierzamy posadzić chryzantemy o charakterze bylinowym we własnym ogrodzie to odmianą, którą należy polecić jest też Primrose Button. Chryzantemy posadzone w gruncie nie lubią wilgotnych stanowisk - poznaj ofertę Zakładu Ogrodniczego Produkcji Sadzonek Chryzantem. W okresie, kiedy intensywnie rosną, musimy je zasilać produktami wzmacniającymi. Co trzy lata odmiany spędzające zimę w gruncie wymagają przesadzenia na nowe miejsce w ogrodzie. Uprawa chryzantem nie jest łatwa. Kiedy jednak się do niej przyłoży, rośliny te odwdzięczą się niezwykłymi kwiatami.

Tags: kwiaty, roślina, ogrody