Co warto wiedzieć o chryzantemach?

Posted on 28/01/2021 1:36pm

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w mieszkaniu oraz na balkonie. W każdym miejscu stanowią one perfekcyjne dopełnienie wystroju, uzupełniają wystrój w każdym miejscu. Twierdzi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, inne wręcz przeciwnie. Czy tak jest? Zdaje się, iż sprawa nie toczy się tu o żadną magię czy niezwykłe zdolności, po prostu jedni wiedzą o kwiatach więcej, drudzy mniej, a Ci co posiadają większą wiedzę i doświadczenie umieją lepiej dbać o każdego kwiatka. W poniższym artykule chcielibyśmy opisać cudowny kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem
Author: ankakay
Source: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią bardzo liczną grupę kwiatów utożsamianych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do nabycia w każdej kwiaciarni.W zdecydowanej większości chryzantema ogrodowa pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetny rodowód, bo Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, że w naszym kraju można je spotkać pod nazwą złocienie. Do tejże grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, lecz również w gruncie - złocień koreański oraz złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej czy brązowej, zaś kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe oraz pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, które są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Kolejny rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najbardziej zróżnicowane, ponieważ mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

Na jesień (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie dużych rozmiarów kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie lub małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednocześnie, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, iż większość z nich kwitnie bardzo późno. Wiadomo, w fachowych szklarniach ogrodnicy mogą manipulować oświetleniem i temperaturą, więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto jest szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj płoty betonowe Warszawa i okolice.Chryzantemy z pewnością upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo odpowiednie do takiej uprawy. Pamiętajmy jednakże, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Co więcej, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, gdyż nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.

Tags: kwiaty, sadzonki, chryzantemy