Jak można najlepiej zabezpieczyć drewniane przedmioty przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią

Posted on 19/08/2021 7:57am

Drewno jest bardzo popularnym surowcem używanym do produkowania rozmaitych obiektów i sprzętów ogrodowych. Po pierwsze jest to materiał naturalny, bardzo dobrze komponuje się z prawdziwymi krzewami, drzewami i innymi roślinami. Poza tym można wykonywać z niego bardzo ciekawe przedmioty, tu będą ograniczone są czasami tylko przez umiejętności stolarza. Jednak pomimo swoich zalet drewno posiada jedną zasadniczą wadę, to znaczy niezabezpieczone niczym bardzo szybko ulegnie zniszczeniu.Wysuszone deski wystawione na działanie warunków atmosferycznych po niedługim czasie będą się nadawać do wyrzucenia, dlatego też niezbędne jest użycie właściwej ochrony. Przeważnie używa się do w tym celu impregnaty, one stanowią podstawową formę ochrony drewnianych elementów - dowiedz się więcej. Obecne w nich substancje nie tylko zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni, ale też dodatkowo chronią przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci. W celu dodatkowej ochrony, oraz zapewnienia eleganckiego wyglądu zrobiona przez stolarza skrzynia ogrodowa powinna być dodatkowo pokryta lakierem.
ogród
Author: Bill Smith
Source: http://www.flickr.com
Do impregnacji nadaje się jedynie drewno odpowiednio wysuszone.

Opublikowane w tym miejscu wiadomości są według Ciebie zbyt skąpe? Jeżeli tak, to wejdź tutaj, na której przeczytasz zbliżone tematy.

Z takiego też wykonuje się drewniane elementy, bo zastosowanie desek czy pali z mokrego drewna mogłoby spowodować popękanie przy wysychaniu. Drewno przed impregnowaniem trzeba jeszcze dodatkowo przygotować. Wszystkie powierzchnie powinny być zeszlifowane, a ewentualne pęknięcia czy ubytki należy zaszpachlować (wejdź tutaj). Warto jeszcze wszystko odtłuścić specjalnym rozcieńczalnikiem, wówczas impregnat dużo lepiej powinien się wchłaniać.

Impregnować można albo gotową rzecz, lub też jej poszczególne elementy, jednak ten drugi sposób będzie zdecydowanie bardziej polecany. Na przykład domki ogrodowe drewniane przygotowane pierwszym sposobem mogłyby stosunkowo szybko zacząć się niszczyć, gdyż wtedy nie da się odpowiednio zabezpieczyć wszystkich desek. Najbardziej skuteczna jest metoda zanurzeniowa, wtedy impregnat dochodzi do wszystkich najdrobniejszych szczelin, ale nadawał się on będzie jedynie do niewielkich elementów.

Tags: ogród, rośliny, drewna