Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD?

Posted on 05/12/2017 2:42pm

Kupując nowy sprzęt AGD albo RTV, częstokroć mamy problem, co uczynić ze starym. Wstawić do piwnicy? Wystawić na śmietnik?


W jaki sposób powinna wyglądać zgodna z prawem utylizacja sprzętu AGD? Nie ma problemu, gdy pragniesz wymienić go na nowy.
Sklepy (również internetowe) jak też hurtownie sprzedające sprzęt AGD oraz RTV mają obowiązek odbierania starego sprzętu. Jeśli na przykład kupujesz schładzarkę oraz zamówisz transport do mieszkania, możesz uzgodnić ze zbywcą, iż odbierze on tym samym kursem stary przyrząd. Nie licz jednak na to, iż przy tej sposobności pozbędziesz się również urządzeń, które zamierzałaś wyrzucić. Wytyczna jest taka – dostarczyciel może odebrać od ciebie sprzęt tego samego typu oraz w tej samej ilości, zatem za nową lodówkę – stara. Odbiór jest bezpłatny.


utylizacja sprzętu agd
Author: Ken Doerr
Source: http://www.flickr.com


Natomiast, jeżeli sama odbierasz nowo kupione narzędzie – wtenczas musisz na własny koszt odwieźć zużyty rynsztunek do sklepu bądź wskazanego miejsca zbiórki elektrośmieci. Na pewno należy mieć pojęcie, iż nie wyłącznie zniszczony sprzęt AGD i RTV jest szkodliwy dla naszego środowiska. Jeśli masz w domu zniszczone baterie bądź akumulatorki (na przykład od kamery albo aparatu fotograficznego), wrzuć je do specjalnych pojemniczków. Odnajdziesz je, np. w hipermarketach. Są także ustawiane w szkołach, urzędach, zakładach fotograficznych. Pojemniczki po tonerach oraz tuszach też nie mogą lądować w koszu.
Należy je oddać w sklepie, w jakim nabywasz nowy tusz, względnie odesłać na adres załączony przez producenta do nowego zakupu (dostajesz specjalną kopertę, w którą można spakować stary pojemnik).

Tags: mieszkania, biura, zakup, środowiska