Jak segregować odpady?

Posted on 20/12/2022 8:04am

Nareszcie interesujemy się ekologią, a utylizacja odpadów odpadów nie jest już nowością.
Nawyk oddzielania plastiku od innych śmieci jest już coraz powszechniejszy. Jednak to nie wszystko. Opróżnianie kosza jest dosyć trudne.

Odpady
Source: www.utylinia.pl

Dużo ludzi zauważa, że segregowanie śmieci nie byłoby kłopotem, gdyby w miastach stały specjalne pojemniki na odpady: żółte na plastik, niebieskie na papier, zielone na szkło . To prawda – duże bloki są już w nie uzbrojone, ale to jeszcze nie jest norma. Deficyt pojemników bywa wymówką, dlatego że tam, gdzie faktycznie są, ludzie w wielu przypadkach nie używają ich.

Śmieci przed wyrzuceniem trzeba właściwie przygotować. Jeśli wyrzucamy butelki ze szkła, musimy zdjąć nakrętki, a zeszyty i gazety, wcześniej muszą być bez zszywek. Z reguły wyrzucamy plastik bez zgniatania i w dodatku zakręcone – wystarczy odrobina wysiłku, przecież to nie wydaje się trudne.

Wyrzuć baterie
Polskie domy są wypełnione groźnymi śmieciami. Nie tylko odpady przemysłowe mogą szkodzić. Stare lekarstwa, zużyte bateria przeważnie wyrzucamy zwykłych pojemników. Ta sama sytuacja dotyczy produktów na owady i wielu groźnych płynów. W wielu skepach ustawiono specjalne śmietniki na odpady niebezpieczne, chociaż klienci niekoniecznie ich używają. Zapominamy, że segregacja odpadów to powinność, w końcu to sami je produkujemy.

Zbiórki śmieci
W czasie odnawiania mieszkania i wiosennych porządków w domach powstają problemy, jak wyrzucić zbędną chłodziarkę albo inny sprzęt AGD. Po co się zastanawiać, bo przecież wszyscy już widzieli różne sprzęty przy śmietniku pod blokiem. Można temu zapobiec, w polskich miejscowościach organizowany jest odbiór odpadów takich jak np. zużyty sprzęt elektryczny i przy okazji utylizacja. Trzeba się łatwo zorientować. Na Dolnym Śląsku zbiór niebezpiecznych odpadów odbywa się w dużych centrach handlowych cyklicznie.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Zachęcamy Cię więc jeszcze dalej (https://zgromadzenia.online/demo/) - do naszej nowej strony. Tam czekają na Ciebie zajmujące teksty.

Każdy może przynieść stare telewizory i może otrzymać upominek. Gminy oprócz tego otwierają miejsca, w których przyjmują bezpłatnie niebezpieczne śmieci od wszystkich. Jak wiadomo działają też firmy, których obowiązkiem jest zbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych (przeczytaj więcej).

Tags: śmieci, Utylizacja, odbiór odpadów