Jakie są walory oraz minusy żywopłotów formowanych i nie formowanych?

Posted on 06/07/2018 1:10pm

Trzeba zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a później – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o regularnym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni. Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, jakie chcemy posadzić. Drzewa i krzaki liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a później wykopane do sprzedaży, nasadzamy w październiku, gdy spadną liście lub wczesną wiosną, nim zaczną rozwijać się pąki.

hibiskus w ogrodzie
Author: N@ncy N@nce
Source: http://www.flickr.com
Żywopłoty przycinane, jak sama nazwa podkreśla, wymagają odpowiednich zabiegów, aby zachować swój kształt. Systematycznie obcinając możemy je uformować na dowolny kształt oraz wspaniale dopasować nawet do niedużej powierzchni. Szybko stają się bardzo gęste i mogą stanowić doskonałą ochronę przed wścibskimi ludźmi lub sinym wiatrem. W zależności od wybranego rodzaju, należy je strzyc od 2 do 4 razy w roku aby ogród wyglądał na zadbany. W przypadku niektórych odmian można zastosować mało wybiórcze przycinanie skracające krzewy do wymaganej wielkości, ale w większości przypadków bez odpowiedniej wiedzy możemy trwale zniszczyć rośliny lub pogorszyć ich kształt. Tego rodzaju zabiegów nie wymagają żywopłoty (szczegóły na stronie http://projektoskop.com.pl/49-tuje-na-zywoploty) nie formowane. Składają się one z gatunków krzewów, które naturalnie dorastają do konkretnej wielkości której nie przekraczają. Są odpowiednim rozwiązaniem dla właścicieli bez wiedzy ogrodniczej lub najzwyczajniej niemających czasu na zajmowanie się żywopłotem (to się na pewno przyda: szczegóły tu).

jesienny ogród
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Niemniej nie stanowią aż tak zbitej ściany obronnej przed wiatrem oraz z reguły zajmują więcej miejsca. Żywopłot nieprzycinany rośnie swobodnie. Rośliny mają typowy dla siebie, naturalny wygląd i pokrój. Rośliny w żywopłocie niekształtowanym sadzi się rzadziej niż w żywopłocie kształtowanym, czyli potrzeba ich jest mniej, dlatego koszt jego założenia jest przeważnie niższy. Krzaki tworzące żywopłot (szerzej tu: http://projektoskop.com/29-tuje-na-zywoploty) niekształtowany szybciej dorastają do żądanej wysokości (ponieważ nie są ciągle przycinane), a ich pielęgnacja jest łatwa. Żywopłot nieprzycinany zajmuje za to więcej miejsca. Cięcie żywopłotów nieformowanych polega praktycznie tylko na usuwaniu pędów chorych, złamanych czy nadłamanych, przemarzniętych. Cięcie korygujące robi się tylko w pierwszych dwóch latach po wsadzeniu, by nadać pożądany kształt a ogród wyglądał estetyczniej. Później roślinom pozwala się już rosnąć swobodnie. Pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu i nawodnieniu naszych roślinek (nawozy w ogródku).

Krzaki na żywopłot nieformowany winny mieć ciekawy pokrój, często o ozdobnych kwiatach czy owocach. Żywopłoty nieprzycinane mogą być jednogatunkowe czy jedno odmianowe, ale można także tworzyć żywopłoty z wielu gatunków czy odmian roślin. Z drzew liściastych na żywopłoty niekształtowane zalecane są np. klon polny czy głóg jedno szyjkowy.

Tags: krzewy, ogród, klon, krzaczki