Jakiego rodzaju sposoby zastosować, aby nasz dom był w pełni ekologiczny? O jakich sprawach powinniśmy pamiętać?

Posted on 21/06/2018 6:00pm

Ekologia jest coraz bardziej niezbędna, zwłaszcza, że każdy z nas w pewien sposób wpływa na niszczenie przyrody. Stąd więc też ekologiczny styl życia to już konieczność dla zatrzymania degradacji naszej planety ziemi i ochrony naturalnego środowiska. Zanieczyszczenia atmosfery przez choćby stosowanie materiałów opałowych nieodnawialnych mogą prowadzić do zwiększania się dziury ozonowej oraz wzrostu efektu cieplarnianego.


szambo
Author: Kai Hendry
Source: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach dużą wagę przykłada się do budowania eko-domów. Tak naprawdę nie jest to pewien nowy trend, ale w Polsce dopiero zaczyna się upowszechniać. Technologia budowy domów ekologicznych nie odnosi się do tego, ażeby były one wytworzone z biodegradowalnych elementów i były porośnięte roślinnością. Tego rodzaju to najzwyczajniej budynek, jaki potrafi oszczędzać energię elektryczną, stosując przy tym odnawialne źródła energii, takiego rodzaju jak energia słoneczna, wiatrowa a także wodna. Robi to za pomocą różnych urządzeń, jak solary - dowiedz się więcej.


Dom ekologiczny jest budynkiem, w jakim domownicy wiedzą, iż powinni zmieniać swoje codzienne nawyki, by przyczyniać się każdego dnia do ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy wymienić żarówki na energooszczędne, oszczędzać wodę podczas mycia zębów lub zdecydować się na prysznic zamiast długich kąpieli w pełniej wannie wody. Najczęściej dom ekologiczny powinien zyskiwać minimalnie trzydzieści pięć procent energii ze źródeł odnawialnych. W takim domu bez trudności jesteśmy w stanie zamontować kolektory słoneczne na dachu lub zastosować pompę ciepła do uzyskiwania energii cieplnej z gruntu. Już samo zastąpienie dawnych pieców, czyli tych w jakich pali się węgle, miałem albo drewnem, nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo zwiększy jakość naszego domu ekologicznego.

Jest wiele pozostałych kwestii, jakie mogą polepszyć jakość naszego ekologicznego domu, takie jak szambo, ale nie tylko, gdyż temat jest naprawdę obszerny - . Najlepiej wymienić podstawowe zasady, jakimi powinniśmy się kierować. Po pierwsze musimy segregować odpady na plastiki, szkło, papier i inne odpady mieszane. Oszczędzajmy energię elektryczną poprzez montaż energooszczędnych żarówek, także oszczędzajmy wodę, a to się uda dzięki montażowi na kranach bezdotykowych wyłączników. Koniecznie zadbajmy o oszczędność, czyli wymieńmy stare sprzęty AGD na nowe, najlepiej w klasie energetycznej A+ albo A++.

Tags: ekologia, przyroda