Kopalnia odkrywkowa: zagrożenia dla przyrody - w dzisiejszych czasach da się z tym walczyć

Posted on 01/02/2019 7:33am

Współcześnie kładziemy duży nacisk na ochronę środowiska przyrodniczego. Jest to wywołane przede wszystkim tym, że gro gatunków zwierząt , a także roślin wyginęło z winy ludzi.


środowisko
Author: Mario M
Source: http://www.flickr.com
Z tej przyczyny już dziś powinniśmy pomyśleć jak zabezpieczać ekosystem. Jednym z najpoważniejszych kłopotów są kopalnie odkrywkowe , a także kopalnie podziemne. Wydobywanie surowców naturalnych ma ogromny wpływ na to co dzieje się z fauną , a także florą na danym obszarze. Nie można jednakże bezwarunkowo zamknąć tego działu gospodarki w naszym państwie. Wydobycie węgla w dalszym ciągu jest bardzo dochodowe i każdego roku z tego tytułu wpływa do budżetu kraju wiele pieniędzy.

Absorbują Cię prezentowane tu tematy? Jeżeli tak, to kliknij dodatkowo ten odnośnik - znajdziesz tu ważne informacje (http://www.groszyk.com.pl/pl/projektowanie_ogrodow/), które również Cię zaciekawią.

Dlatego zastanówmy się jakie plusy i minusy ma kopalnia odkrywkowa Wielkopolska i jakim sposobem wpływa na środowisko (zobacz przykłady) naturalne. Dobrze jest wiedzieć to, że metoda odkrywkowa polega na tym, że prace wydobywcze prowadzone są na nawierzchni terenu.

Wydobywany jest najczęściej piach, żwir, kamień , a także węgiel brunatny. Największym kłopotem tego typu kopalni staje się zredukowanie poziomu wód. Kłopotem, który z tego wynika jest to, że wszystkie gleby w otoczeniu schną. Drugą wadą tego typu kopalni jest gromadzenia odpadów, przez co powstają niekiedy kilkumetrowe hałdy. W dodatku kopalnia odkrywkowa Wielkopolska wytwarza multum pyłu, który zatruwa powietrze. Nie ulega wątpliwości, że każda kopalnia posiada także plusy, w tej sytuacji najistotniejszy jest aspekt gospodarczy, bowiem wydobycie tą metodą jest niedrogie. Swoją drogą odkrywka jest bardziej efektywniejsza , a także istnieje opcja selekcji wydobycia.


pełen artykuł
Author: André Schäfer
Source: http://www.flickr.com
Nie da się jednoznacznie oznajmić czy kopalnia w Wielkopolsce jest dobra czy zła. Wszystko ma swoje zalety i wady, tak też jest w tym wypadku. Wiadomym jest, że ekolodzy są przeciwni tak dużym zakładom przemysłom, jednakże to one napędzają polską gospodarkę. W takich spornych tematach za każdym razem winniśmy docierać do konsensusu, ponieważ nikt nigdy nie ma 100% racji. Pomyślmy co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować szkody powstałe w następstwie prac na tego typu kopalni i próbujmy wykorzystywać te rozwiązania w rzeczywistości.

Tags: pieniądze, środowisko, wydobycie, ekolog