Na czym polega fotowoltaika? O czym musimy pamiętać? Jakiego rodzaju istnieją możliwości?

Posted on 06/06/2022 12:03am

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna, a funkcjonowanie systemu fotowoltaicznego jest faktycznie proste. Fotowoltaiczne ogniwa, które znajdują się w panelach słonecznych są podatne na efekt fotowoltaiczny, dzięki czemu tworzy się prąd stały.


Efekt ten następuje jak wiadomo za sprawą słonecznej energii. Jak jednakowoż przekształca się to na prąd zmienny?


Wszystko za pomocą inwertera, który zamienia energię właśnie w zmienny prąd. Taki prąd ma trochę większą częstotliwość, dzięki czemu prąd jest jakby “wypychany” z sieci, tak więc w pierwszej kolejności wykorzystuje się energię z instalacji PV. Tego rodzaju nadmiar prądu, jaki nie jest na początku używany możemy odsprzedać poprzez licznik dwukierunkowy.


szkoły
Author: Dekoral
Source: Dekoral


Może się jednak wydarzyć, iż stosujemy większą ilość prądu niż produkujemy, w takiej sytuacji brakujący prąd wybieramy z sieci publicznej. Taki licznik dwukierunkowy sumuje energię, która jest produkowana w instalacji PV, ale i pobraną z sieci. W czasie rozliczenia energii elektrycznej netto, podsumowywana jest energia wykorzystywana oraz wprowadzona do sieci. Duża liczba osób zastanawia się, czy w takiej kwestii trzeba zmienić funkcjonującą instalację elektryczną?


fotowoltaika koszalin
Author: Daniel Oines
Source: http://www.flickr.com


Całe szczęście nie, bo system PV można wpiąć do już działającej instalacji, bardzo często w skrzynkę rozdzielczą. Działanie takiej sieci jest zachowana z tego typu różnicą, iż mamy dodatkową mikroinstalację do produkcji prądu . W zależności od inwertera zasila się jedną lub [łukasz sołtys - adwokat z wrocławia] trzy fazy.
Jak chcemy z takiego czegoś korzystać powinniśmy skorzystać z usług dobrej firmy, która zrobi dla nas tego typu przyłączenie. A jeśli fotowoltaika Koszalin jest bardzo dobrym miejscem, żeby znaleźć taką firmę -> poznaj więcej.

Tags: dom, oczy, firmy, części, umowy