Niecodzienni pupile są coraz częstszym widokiem w polskich domach. Ich obecność wymaga jednak dobrego przygotowania.

Posted on 19/11/2020 7:33am

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma… Tak kiedyś w swoim wielkim hicie spiewał dziecięcy zespół Fasolki. Trudno się z tym nie zgodzić. Znakomita większość z nas ma jakąś pasję i jest w stanie poświęcić dla niej naprawdę wiele.
fotogram - zwierzęta
Author: Instytut Kulturoznawstwa
Source: http://www.flickr.com
Czasem bywa jednak tak, że nasz konik jest tak niezwykły|nasze hobby jest tak rzadkie, że nie znajduje zrozumienia wśród innych ludzi. Rewelacyjnym przykładem tego rodzaju zainteresowań jest hodowla (kojce dla cieląt) niebezpiecznych i rzadkich gatunków zwierząt. W dzisiejszych czasach posiadanie pieska, kota, kanarka czy rybek nikogo nie zaskakuje, a miłośnicy domowych pupili są traktowani z dużym respektem i przychylnością. Na takie uczucia nie mogą liczyć właściciele gadów, płazów czy groźnych pajęczaków, którzy trzymają swoich ulubieńców w blokach. Ludzie nie rozumieją, dlaczego ktoś woli niebezpiecznego węża czy pająka od wiernego psa.Płaz czy gad nie zaaportuje kijka, nie zamruczy głośno, nie zamerda ogonkiem i w żaden sposób raczej nie okaże nam swojej miłości. Hodowanie tego typu zwierząt może się więc wydawać pozbawione logiki. A jednak fanów małych i często groźnych stworzeń wcale nie brakuje. W domach trzymane są przeróżne owady, gady, płazy i pajęczaki. W związku z niemałym zainteresowaniem, jakim cieszą się gekony, pytony, tarantule czy ptaszniki, na rynku zaczęły pojawiać się sklepy z akcesoriami dla amatorów i doświadczonych hodowców. Profesjonalny sklep terrarystyczny musi mieć w swojej ofercie akwaria i terraria o różnych rozmiarach, a także wiele gatunków roślin oraz kamienie i korzenie do urządzenia ich wnętrza. Nie bez znaczenia jest również kwestia oświetlenia. Gady, które w środowisku naturalnym często zażywają kąpieli słonecznych, w domowym terrarium nie mają na to szans. Na szczęście dzięki współczesnej technice jesteśmy w stanie zapewnić żółwiom i jaszczurkom odpowiednią dozę promieni słonecznych.
Jeśli chcemy utrzymać naszych pupili w dobrym zdrowiu i cieszyć się ich towarzystwem przez długie lata lampa UVB to absolutnie konieczny zakup - Lampy UVB do akwarium. Jak widać hodowla i mieszanki paszowe dla bydła egzotycznych gatunków zwierząt to niecodzienne i dość drogie hobby. Wybudowanie i urządzenie „mieszkanka” dla jednego węża nierzadko kosztuje kilka tysięcy. Dla prawdziwych pasjonatów nie stanowi to jednak żadnej przeszkody.

Tags: dzieci, przyjaciel, zwierząt, pupil, terrarium