Obiekt przyjazny przyrodzie czyli dom energooszczędny- obecny trend czy norma przyszłości?

Posted on 27/12/2022 8:01am

Od jakiegoś czasu sporo dyskutuje się o ekologi oraz sposobach oszczędzania energii, a odzwierciedlenie tego trendu zauważyć można w wielu różnych dziedzinach, do których należy również architektura. Z każdym rokiem przybywa osób decydujących się na tak zwane budownictwo ekologiczne, które kładzie nacisk na wyjątkową konstrukcję, której zamierzeniem jest obniżenie ubytku ciepła, wielokrotnie uzyskanie energii z alternatywnych źródeł, a w następstwie czego możemy sobie pozwolić na obniżenie kosztów utrzymania budynku mieszkalnego.

dom jednorodzinny
Author: Don Graham
Source: http://www.flickr.com
W przypadku gdy my także zechcieliśmy żyć w zgodzie z naturą, a przy tym zadbać o nasze dochody i przychody sugerujemy by pokusić się o dom energooszczędny. Konstrukcja takich budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Kiedy na fasadach budynków od nasłonecznionej strony proponowane są duże przeszklenia, ilość i wielkość okien i drzwi od strony północnej, stanowią minimum, w wyniku czego zredukowana jest powierzchnia, przez którą może wydostawać się ciepło z wnętrza.

dom pasywny
Author: Schüco
Source: Schüco
W chwilach gdy debatujemy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To również późniejsze utrzymanie go, a co za tym idzie sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego koszty ogrzewania pojawiają się dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”.
Dom energooszczędny (przejdź na stronę) to także dobra perspektywa, a zarazem inwestycja Zarządzanie inwestycjami budowlanymi na przyszłość, zapewniająca stabilność ekonomiczną na resztę lat. Poza tym zdajmy sobie z tego sprawę, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu.

Nierzadko lwią część zarobków musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domostwa – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt wybudowania takiego domu wcale nie musi być drogi – nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Dlatego planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne środowisku.

Tags: oświetlenie, dom, Energia, ogrzewanie, czas, budowa, koszt, budżet, kwota