Odmiany winogron potrzebne do produkcji szlachetnego trunku jakim jest wino

Posted on 22/06/2018 1:01am

Wino to jeden z najbardziej docenianych trunków. O smaku, kolorze, zapachu wina decydują przede wszystkim użyte do jego wyprodukowania gatunki winorośli. Do produkowania wina wykorzystuje się wyjątkowo chętnie winogrona zebrane z bardzo szlachetnego szczepu, którym jest cabernet sauvignon. Winogrona pochodzące z tego szczepu mają piękną, czerwoną barwę. Z Cabernet sauvignon produkuje się największą ilość wina najwyższej jakości.


uprawa winogron
Author: Pipers Brook Vineyard Media
Source: http://www.flickr.com
Szczep ten uprawiany jest w wielu krajach, poza kontynentem europejskim uprawiany jest między innymi w Maroku, Libanie i Nowej Zelandii. W każdym z tych państw powstają wina o różnorodnym smaku, wszystkie jednak mają duże ilości garbników i tanin. Znaczna część tych win jest długo leżakowanych w dębowych beczkach, co bardzo wpływa na ich jakość. Cabernet sauvignon jest jednym z głównych szczepów winorośli uprawianych w Bordeaux i jego okolicach - więcej opinii na temat tych win tutaj. Z kolei szczep Chardonnay rośnie zwłaszcza na terenie Burgundii i Szampanii. Oczywiście te dwa regiony położone we Francji nie są jedynymi miejscami uprawy szczepu chardonnay.

Oprócz Francji szczep ten uprawiany jest jeszcze w trzydziestu pięciu krajach. Spotykany jest między innymi w Australii i Kalifornii. Chardonnay to szczep rodzący owoce w kolorze białym - więcej na ten temat. Wina z tego szczepu są niezwykle cenione przez znawców białych win. Owoce znajdują zastosowanie w produkcji win kupażowych oraz odmianowych. Z tego szczepu produkowane jest słynne chablis. Pinot noir to kolejny szczep pozwalającyuzyskać świetne wina. Wywodzi się ze znajdującej się we Francji Burgundii . Jest to jeden z najbardziej cenionych winnych szczepów. Spotykany jest w bardzo wielu państwach.


Znawcy najbardziej lubią wina wytwarzane z tego szczepu we Francji, w Nowej Zelandii i w Kalifornii. Mniej doceniane są wina produkowane w Chile i w Australii http://www.winnicadwiegranice.pl/odmiany/31-serena. Często wina te poddawane są procesowi starzenia w beczkach, zyskują wówczas waniliową nutę. Natomiast Syrah to szczep także pochodzący z Francji. Poza Francją jest wyjątkowo chętnie hodowany na terenie Australii. Jakość win australijskich produkowanych ze szczepu Syrah jest szczególnie ceniona przez miłośników win. Wina ze szczepu Syrah charakteryzują się interesującym korzennym posmakiem.

Tags: wino, chardonnay, Pinot noir