Oranżeria przy domu, oznacza to ogród rozkwitający i zieleniący się cały czas.

Posted on 22/06/2018 9:50am

Ogród zimowy, czy jak inni wolą go nazywać przydomowa szklarnia, jest nie tylko rodzajem przeszklonej przybudówki wypełnionej roślinnością. Współczesne oranżerie mogą spełniać mnóstwo funkcji. Mogą ustanawiać płynne połączenie domu z ogrodem, mogą być formą otwartego oszklonego salonu lub słonecznej jadalni „pod chmurką”, zapewniającą oryginalny dom i wnętrze. Jeżeli postanawiamy, by nasz przeszklony lokal był równocześnie jadalnią czy salonem, lepiej usytuujemy go na północnej ścianie budynku, gdzie temperatura i nasłonecznienie zazwyczaj jest umiarkowane.
przydomowy ogródek
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Umieszczenie od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej strony domu daje nam najlepsze alternatywy na stworzenie prawdziwej oranżerii. Najczęściej jednak, oszklone pomieszczenia, budowane są na wschodnich lub zachodnich ścianach domów, bo tam najłatwiej zachować optymalną temperaturę dla ludzi i roślin. Rzadko zwraca się czujność, na ekologiczną i ekonomiczną rolę oranżerii. Odpowiednio rozplanowana i wybudowana przy użyciu odpowiednich materiałów, może gromadzić ciepło dla całego domu i przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Aby oranżeria była estetyczna a dom i wnętrze funkcjonalne zarazem, musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Ten efekt można osiągnąć pod warunkiem wykorzystania do budowy oranżerii wysokiej jakości szyb oraz profili z odpowiednią izolacją termiczną. Projektowanie oranżerii rozpoczynamy od wyboru miejsca, surowców, z jakich ma być wykonana, no i naturalnie jej kształtu. Najważniejszą sprawą jest staranne wykonanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu, która musi być trwała i odporna na odkształcenia.róża w ogrodzie
Author: Els
Source: http://www.flickr.com
Współczesne rozwiązania konstrukcyjne oranżerii, oparte są zarówno na drewnie, PVC, aluminium czy stali. Wielu nabywców zwraca uwagę na jakość szkieletów zrobionych z aluminium, które właściwie są sztywne i stabilne, lecz odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co w efekcie może prowadzić do rozszczelnienia połączeń między ścianą budynku a ścianami ogrodu. Do zbudowania fragmentów bocznych, wykorzystuje się zarówno PCV jak i aluminium. Niewątpliwie najważniejszym fragmentem budowy oranżerii są szyby. Tu trzeba zwrócić szczególną baczność na ich termoizolacyjność i odporność na obciążenia np. śnieg. Z całą pewnością przydadzą się do tego różnego typu narzędzia (typu: ).

Trzeba przypomnieć, że przeszklona powierzchnia domu, jest przez prawo budowlane uważana jak okno, zatem odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 m. Również dla naszego luksusu jak i dla życia roślin, które planujemy hodować w oranżerii, ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury i oświetlenia (polecam zajrzeć: zobacz więcej).

Odmiana ogrzewania, jakie wybierzemy jest już prywatną sprawą, ale w współczesnych szklarniach przydomowych, niejednokrotnie wybierana jest instalacja ogrzewania podłogowego, które zapewnia stałą temperaturę.

Tags: PCV, okno, pokoje, instalacja