To już wiosna, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak tego dokonać? Najistotniejsze to nie zapominać o podstawach, czyli o wertykulacji

Posted on 31/07/2021 8:13am

Nadchodzi wiosna, a to najlepszy czas, aby pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli także o trawniku. Każdego roku mówi się, że z pewnością lepiej o niego będziemy dbać, żeby prezentował się ładnie, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednakże zanim przystąpimy do działania nie zapominajmy, że po pierwszej najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona niezwykle ważna.


Wiadomo, że dbanie o ogród zupełnie nie jest proste, ponieważ musimy poświęcić mu sporo uwagi i czasu. Po zimie posiadane przez nas trawniki prezentują się z reguły marnie. Dość często mają zbyt dużą ilość mchu czy łat z udziałem pleśni pośniegowej czy chwastów. Należy je unieszkodliwić. Jednak jeżeli chcemy ulepszyć stan darni to powinno się szykować się na konkretną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika (tu więcej: ).

Już teraz kliknij ten odsyłacz i zweryfikuj u źródła (http://procleaner.pl/firma-sprzatajaca-szczecin/), by zdobyć stuprocentową pewność, że jakiekolwiek dane uzyskiwane na takiej stronie są miarodajne.

Wertykulacja jest to proces, w którym za pomocą właściwych narzędzi usuniemy mech i zbity filc.

Generuje się on w czasie wzmożonego użytkowania trawnika i jego przycinania kosiarką. Czasem jest go tak dużo, że trawa nie chce już rosnąć. Jednocześnie, podczas wertykulacji nacina się na powierzchni darń, co powoduje, że do trawnika dociera znaczna ilość wody, więc trawa lepiej się rozrasta,bo ma mnóstwo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest z pewnością intensywniejszy niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory mają z reguły koliste ostrza stałe albo sprężynujące. Mogą ciąć one przenikać trawę aż do ziemi, wspierają równocześnie napowietrzanie gleby. To także ważne, aby posiadać dobrze rosnący trawnik. Na początek warto dokonać niezwykle niskie ścinanie trawnika, aby wertykulację można było prościej przeprowadzić. Następnie już można być gotowym do konkretnego procesu.


Łąka pełna kwiatów
Author: Ruth Hartnup
Source: http://www.flickr.com
Jednorazowy przejazd pewnie nie wystarczy, więc konieczne jest wykonanie tego drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym wykonaniu zadania nie opłaca się ustawiać noży zbyt głęboko, korzystniej to zrobić za drugim razem. Najkorzystniej jest wykonać próbę na mniej widocznym miejscu. Miejmy na uwadze w tym samym czasie, że w weltykulatorze wałki kręcą się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego typu maszyną jest niemożliwe. Jeśli chcemy cofnąć, musimy przycisnąć rączkę i podnieść przednie kółka. Po tego typu możemy przystąpić do korzystniejszych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest niezwykle dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki kwiatów ciętych.

Tags: trawnik, Wertykulacja, weltykulator