Z jakiego powodu nie należy wysiewać nasion pochodzących z najbardziej dorodnych kwiatów?

Posted on 12/02/2019 7:45am

Duża część osób sądzi, że jeśli zbieramy nasionka do wysiewu ze zbiorów, jakie były obfite, to również wyhodowane z nich materiały sienne będą świetnej jakości. Niestety nie zawsze tak jest, ponieważ zdarza się, że nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących pierwotnie wysianych nasion.


Dla przykładu jeżeli na ich opakowaniu widniał symbol "F1", to na pewno nie zaleca się siać jakichkolwiek nowych kwiatów, gdyż oznaczenie "F1" stanowi, że nasiona powstały z krzyżówki dwóch najwyższej klasy odmian.
Ptaki
Author: Folia IZOFLEX
Source: Folia IZOFLEX


To z nich otrzymujemy najładniejsze kwiatki czy najdorodniejsze owoce. Niestety ich wadą jest to, że są to roślinki jednoroczne. Innymi słowy zbieranie nasion z takiego siewu jest naprawdę bezcelowe. Gdy czytamy etykietkę, warto także zwrócić uwagę na to, czy są to nasiona krajowe czy też pochodzą zza granicy. Istnieje duża grupa hodowców, która preferuje wyłącznie nasiona polskie, gdyż ma pewność, że urosły one w doskonale nam znanych uwarunkowaniach klimatycznych.


W sklepach ogrodniczych moglibyśmy kupić różnego rodzaju nasiona: inkrustowane, tradycyjne, otoczkowane czy też na taśmie. Wszystkie one posiadają swoje wady i zalety. Te naturalne są zazwyczaj niezwykle małe, zatem trzeba je wysiewać dość gęsto. Później natomiast wymagane jest przerywanie. Te inkrustowane i otoczkowane są pokryte warstwą, która posiada różnego rodzaju nawozy. Są znacznie w większym stopniu ekonomiczne (są bardziej kosztowne, ale sieje się ich mniej), lecz ich wadą jest wymóg zachowywania ciągłej wilgoci gleby.
Niezwykle często wykorzystywane są z kolei nasiona sprzedawane na taśmie. W tym wypadku również powinniśmy zapewnić odpowiednią wilgotność gleby, jednak nie musimy już myśleć o precyzyjnych odstępach.

Tags: nawozy, nasiona, materiały, gleby, sklepach