Złom elektroniczny - jak pozbyć się go zgodnie z prawem?

Posted on 23/11/2018 10:16am

Mało w jakiej sferze życia postęp jest tak prędki, jak w przypadku przyrządów elektronicznych.


Już kilka lat wstecz powiadało się, iż kiedy kupujesz nowiusieńki laptop i wychodzisz z nim ze sklepu to on jest już przestarzały.


utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław
Author: Natasia Causse
Source: http://www.flickr.com
I coś w tym musi być, albowiem nieomal za każdym razem już parę tygodni później możesz za podobną cenę dostać coś o wiele lepszego. Sprzęt zmieniamy względnie często. Lecz co się dzieje ze zużytym?


zwierzęta
Author: Hortico
Source: http://przydomoweogrody.pl


Tzw. elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego otoczenia. Wydostające się z popsutego sprzętu toksyczne substancje bez trudności przenikają do ziemi, wody jak też powietrza.

Zaintrygował Cię ten materiał? Jeżeli tak, to sprawdź dodatkowo szczegóły pod źródłem. Poznasz wtedy ponadto dokładniejsze dane związane z taką problematyką.

Szczególnie niebezpieczne są następujące pierwiastki, które znaleźć możemy np. w laptopach: azbest, kadm. Dlatego właśnie jak powiada regulacja o odpadach, odpady sprzętu elektronicznego muszą traktowane być przez wytwórców jako odpady niebezpieczne i zgodnie z obowiązującym prawem gromadzone w selektywny sposób oraz poddawane procesom odzysku. Każdy sklep ma zobowiązanie bezpłatnego odbierania zniszczonego sprzętu. Czyli jeżeli nabywamy nowego notebooka, to możemy nieodpłatnie oddać w sklepie zużytego. Jednakże wiąże zasada "jeden za jeden", zatem sklep nie przyjmie nam przy tej okazji lodówki. Co zatem zrobić ze zużytym komputerem, gdy nie chcemy w ogóle kupować nowego (dlatego że posiadamy już notebooka i nie jest nam konieczny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław to obowiązek każdej gminy.


W każdej gminie musi znajdować się co najmniej jeden punkt zbierania zniszczonego sprzętu. W teorii zadaniem gmin jest też informowanie o takich punktach na stronie internetowej, lecz w praktyce nie zawsze możemy tam takie informacje znaleźć.

Tags: komputer, czas, odpadki, dane, elektrośmieci